Поради медичної сестри Дружківського ДНЗ №4 "Сонечко"

Дихальна гімнастика для дітей

       В залежності від віку дитини, передбачена своя система вправ дихальної гімнастики. Почнемо з дітей, у віці 2-х років.
Для діток, дворічного віку ефективними і корисними будуть ось такі вправи:

Повітряна кулька
         Запропонуйте дитині лягти на підлогу і покласти руки на животик, уявивши, що у нього замість животика – повітряна кулька. Тепер повільно надуваємо кульку, тобто животик, а після того, як мама грюкне в долоні (через 5 секунд) – кульку здуваємо. Виконувати цю вправу можна разом з малюком, повторюючи 5 разів.

Хом’ячок
         Це вправа дуже подобається дітям. Адже вона проста і дуже весела. Запропонуйте малюкові зобразити хом’ячка, надувши щічки і пройтися так 10 кроків. Після чого, повернутися і ляснути себе по щічках, таки чином випустивши повітря. А потім пройти ще кілька кроків, дихаючи носом, як би винюхуючи нову їжу для наповнених щічок. Повторіть кілька разів. Сміх і веселощі – гарантовано.

 

Дітям у віці 3-х років пропонуємо такі вправи:

Носоріг
        Представляємо себе носорогом, який дихає по черзі через одну ніздрю.

Курочка
         Малюк сидить на стільці з опущеними руками, потім робить швидкий вдих і піднімає ручки до пахв, долонями вгору, зображуючи крила курочки. На видиху, крильця опускаємо, повертаючи долоні вниз.

Водолаз
        Запропонуйте дитині позмагатися з вами, уявивши, що ви опускаєтеся на дно океану, як справжні водолази. Наскільки він зможе затримати дихання?

 

        Купіть дитині мильні бульбашки – це теж відмінна гра і тренування дихальної системи.


         Таким чином, використання дихальних вправ попередити виникнення простудних захворювань, підвищити загальний життєвий тонус, укріпити психофізичне здоров'я дітей, а значить, і забезпечити повноцінний і гармонійний розвиток дошкільнят.

 

Перша допомога при отруєнні у дитини

Як допомогти при отруєнні?


  Якщо попадання отрути сталося інгаляційним шляхом, дитину виносять на свіже повітря.
 При попаданні отрути на шкіру, з дитини знімають одяг і шкіру промивають теплою водою з милом. При попаданні фосфорорганічних сполук - обтирають 10-15% розчином нашатирного спирту або 5-6% розчином харчової соди; калію перманганату - 0,5-1% розчином аскорбінової кислоти.

Перша допомога при отруєнні


  При попаданні отрути на слизові оболонки, зокрема на кон'юнктиву ока, для її промивання використовують ізотонічний розчин хлориду натрію або молоко.
З шлунку отруту видаляють шляхом промивання шлунка великою кількістю рідини. При отруєнні отрутами тривалого циркулювання в організмі (амідопірин, бутадіон, фосфорорганічні сполуки, резерпін, нікотин, морфін і ін.) Проводять повторні промивання шлунка. Вибір рідини для промивання зумовлюється переважно фізико-хімічними властивостями отрути. При отруєнні алкалоїдами опію, нікотином, стрихніном використовують 0,1-0,05% розчин калію перманганату; йодову бовтанку з картопляним крохмалем; кислотами - 2% суспензія окису магнію, молоко зі збовтаними в ньому яйцями; бензином, гасом - вазелінове масло, потім воду з активованим вугіллям; скипидаром - вазелінове масло, потім 5% розчин харчової соди. Масла протипоказані при отруєнні жиророзчинними речовинами (фосфором, нафталіном, хлор-і фосфорорганічними сполуками та ін.).


 При отруєнні грибами, лікарськими речовинами у вигляді великих таблеток доцільно перед промиванням викликати у дитини блювоту (пиття великої кількості теплого розчину кухонної солі). Викликання блювоти абсолютно ПРОТИПОКАЗАНО при отруєнні бензином, гасом, скипидаром, фенолом, міцними розчинами кислот і лугів, а також у дітей, що знаходяться в несвідомому стані.


  Для сорбування залишків отрути після промивання шлунка необхідно дати дитині активоване вугілля або інший наявний в домашній аптечці сорбент. Для видалення отрути з кишечника ставлять очисну клізму.


 Ці заходи дозволять значно поліпшити стан дитини і допоможуть уникнути небажаних наслідків отруєння.

 

 

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю пива). Можливе свербіння шкіри.

Джерелом інфекції вірусного гепатиту А є хвора людина з будь-якими формами захворювання.

Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Загострення та рецидиви спостерігаються у 2-5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цирох печінки.

Для вірусного гепатиту А характерні спалахи які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :

1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип”ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).

2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).

4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

5. Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Вірус гепатиту А має кислотостійку оболонку. Це допомагає вірусам, які потрапили із забрудненими продуктами і водою, пройти кислий захисний бар'єр шлунку.

Вірус гепатиту А стійкий у водному середовищі, тому епідемії гепатиту A часто мають водний шлях передачі.

Вірус гепатиту А відрізняється високою иммуногенностью, після перенесеного захворювання формується стійкий довічний імунітет.Наскільки поширений гепатит А?

Гепатит А є однією з найпоширеніших інфекцій людини. У країнах з теплим кліматом і поганими санітарними умовами гепатитом А хворіє дуже багато людей. Відомо, що в Середньої Азії практично всі діти хворіють на гепатит А.

У країнах Східної Європи захворюваність на гепатит A становить 250 на 100000 населення в рік.

Де можна заразитися вірусом

Заразитися гепатитом А з великою ймовірністю можна в жарких країнах, у тому числі тих, де розташовані традиційні місця туризму й відпочинку.

Перш за все, це країни Африки (включаючи Єгипет і Туніс), Азії (Туреччина, Середня Азія, Індія і Південно-Східна Азія, включаючи острови), деякі країни Південної Америки і Карибського басейну.

Хоча, купуючи овочі і фрукти на ринку, не забудьте їх як слід помити, адже не завжди відомо, звідки вони до нас приїхали. Завжди піддавайте термічній обробці морепродукти.

Механізм зараження і розвитку інфекції

Джерелом інфекції є хворий на гепатит А людина, яка з фекаліями виділяє в навколишнє середовище мільярди вірусів.

При вживанні зараженої вірусом гепатиту А води або харчових продуктів (особливо погано термічно оброблених морепродуктів) віруси проникають в кишечник, потім, всмоктуючись, з потоком крові потрапляють в печінку і впроваджуються в її клітини - гепатоцити.

Вірусні частинки-віріони розмножуються в цитоплазмі клітин печінки. Після виходу з клітин печінки вони потрапляють в жовчні протоки і виділяються з жовчю в кишечник.

Запальний процес в печінці, що приводить до пошкодження гепатоцитів, має імунологічну основу. Клітини імунної системи людини, Т-лімфоцити розпізнають уражені вірусом гепатоцити і атакують їх.

Це призводить до загибелі інфікованих гепатоцитів, розвитку запалення (гепатит) і порушення функції печінки.

Вірусний гепатит А - запальне захворювання печінки, в основі якого лежить загибель її клітин під впливом вірусу. Взагалі вірусів гепатиту відомо дуже багато - А, В, С, D, E, F. При інфікуванні вірусом гепатиту в крові хворого відзначається підвищення так званих печінкових ферментів. За допомогою певних лабораторних методів вдається виявити специфічні антигени і антитіла. Саме ця інформація використовується для постановки точного діагнозу, тому що тільки за клінічними проявами судити про природу гепатиту неможливо - симптоми різних гепатитів можуть бути занадто схожі між собою.

Збудник - РНК-геномної вірус роду Hepatovirus сімейства Picornaviridae. Віріони дрібні, просто влаштовані, позбавлені суперкапсиду. Геном утворений односпіральной РНК. В даний час відомий тільки один серовар вірусу. У зовнішньому середовищі він більш стійкий, ніж типові ентеровіруси. Може зберігатися у зовнішньому середовищі протягом декількох місяців при 4 ° С, кілька років при - 20 ° С, протягом декількох тижнів - при кімнатній температурі. Вірус інактивується при кип'ятінні через 5 хв. При ультрафіолетовому опроміненні збудник гине через 60 с. У присутності хлору в концентрації 0,5-1 мл / л, при рН 7,0 виживає 30 хв і більше, що визначає його здатність зберігатися певний час в хлорованої водопровідній воді.

Джерело інфекції - людина з будь-якими проявами хвороби (жовтяничними, безжовтяничними, безсимптомними інаппарантнимі формами). Істотна частина заразилися переносить хворобу в бессимптомной, а тому і нерегистрируемой формі. У дітей ця величина досягає 90-95%, у дорослих - 25-50%. Хвора людина небезпечна для оточуючих починаючи з 2-го тижня інкубаційного періоду хвороби; пік виділення вірусу припадає на перший тиждень хвороби. Контагиозность хворого з появою жовтяниці значно зменшується: в перший тиждень жовтяничного періоду частота позитивних знахідок становить 30-50%, в другу - 15-25%, пізніше виділення вірусу спостерігають лише у поодиноких хворих. Хронічне носійство вірусу не встановлено. Описані випадки зараження людини від шимпанзе і деяких інших видів мавп.

Механізм передачі - фекально-оральний. При такому шляху передачі зараження можливе через брудні руки, немиті або недостатньо оброблені продукти, інфіковану воду. Дуже висока ймовірність епідемій гепатиту А. Можливість розвитку таких масштабних епідемій пов'язана з тим, що хворі на гепатит А найбільш заразні ще за тиждень до появи перших симптомів захворювання, з розвитком жовтяниці виділення вірусу зі стільцем практично припиняється. А контакт з оточуючими переривається найчастіше саме тоді, коли пацієнти жовті й безпечні, тому що поява жовтяниці є приводом для госпіталізації. Виділення вірусу відбувається з фекальними масами. В 1 мл фекалій може міститися до 108 інфекційних віріонів. Зараження людей відбувається при вживанні води і їжі, інфікованої вірусом, іноді контактно-побутовим шляхом. Обговорюється можливість статевого шляху передачі інфекції, особливо в середовищі гомосексуалістів. У ряді країн (США, країни Європи) описані випадки захворювань, пов'язані із зараженням при парентеральному введенні психотропних речовин, переливанні крові і її препаратів. Роль кожного шляху передачі неоднакова в різних умовах. Водний шлях, як правило, призводить до спалахів захворювання серед осіб, які користувалися інфікованої водою, плавали в забруднених басейнах і озерах. Оскільки вірус вірусного гепатиту А може виживати у воді від 12 тижнів до 10 міс, інфікування може статися при вживанні різних сирих молюсків, мідій, зібраних в зонах, забруднених стічними водами.

Харчові спалахи найчастіше пов'язані з контамінацією продуктів на харчових підприємствах персоналом з легкою формою хвороби, при недотриманні правил особистої гігієни. Можливо також зараження овочів і ягід (особливо полуниці і суниці, салату) при їх добриві фекаліями людини. Контактно-побутовий шлях передачі, як правило, має місце в умовах ДНЗ, будинках дитини та інших аналогічних установах, особливо в умовах їх незадовільного санітарного стану.

Природна сприйнятливість людини висока. Після перенесеної інфекції виробляється стійкий напружений імунітет. Найбільш сприйнятливі діти від 2 до 14 років. Безсимптомні форми хвороби формують менш напружений імунітет.

Основні епідеміологічні ознаки. Вірусний гепатит А відрізняють повсюдне поширення, нерівномірна інтенсивність на окремих територіях, циклічність у багаторічній динаміці, виражена осінньо-зимова сезонність, переважне ураження дітей дошкільного віку, підлітків і осіб молодого віку.

Інкубаційний період дуже довгий - 3-4 тижні.

Початкові симптоми не характерні. Захворювання може починатися як ГРЗ чи з симптомів інтоксикації - це млявість, погане самопочуття, нудота, втрата апетиту.

Характерні ознаки: жовтіють склери очей, шкіра, збільшена селезінка та печінка. Сеча кольору пива, кал знебарвлюється. Основна особливість гепатитів з фекально-оральним шляхом передачі - відсутність здатності викликати хронічні захворювання печінки. У переважній більшості випадків ці гепатити протікають в субклінічній (безсимптомною), легкої або середньою формі.

Гепатит А в більшості випадків не вимагає специфічного лікування і проходить безслідно. Після перенесеного гепатиту А розвивається стійкий імунітет.

Профілактика. Необхідно пам'ятати, що вірус гепатиту А надзвичайно стійкий у навколишньому середовищі: звичайне знезараження води малими дозами хлору, що вбивають бактерії, не руйнує його; для цього потрібно надлишкове хлорування. Заморожування не знешкоджує вірус, в той час як кип'ятіння всього протягом 5-10 хвилин інактивує його. Перед вживанням їжі обов'язково мити руки. Для запобігання інфекції використовуються імуноглобулін і вакцина.

Вірусний гепатит А відносять до числа найбільш широко поширених в світі кишкових інфекцій. З усіх досить численних форм вірусних гепатитів його зустрічають найбільш часто. ВООЗ повідомляє приблизно про 1,4 млн випадків вірусного гепатиту А, що реєструються щорічно. В середньому прямі і непрямі витрати в зв'язку з інфекцією можуть досягати 2459 доларів США на кожен випадок у дорослого і тисяча чотиреста дев'яносто два доларів США - у дитини. Витрати, пов'язані з вірусним гепатитом, оцінюють щорічно в світі від 1,5 до 3 млрд доларів США.

Хоча це захворювання характерно в основному для країн третього світу з низьким рівнем гігієни та санітарії, поодинокі випадки або спалахи захворювання вірусного гепатиту А можна спостерігати навіть в найбільш розвинених країнах. Згідно з оцінками, в США близько 33% населення має серологічні маркери, що свідчать про перенесеної інфекції. У рік відзначають 143 тис. Випадків інфікування вірусним гепатитом А.

Захворюваність дітей на вірусний гепатит А постійно перевищує показники у дорослого населення. Визначає рівень дитячої захворюваності вікова група 3-6 років, показник серед них в 1998 р склав 82,7 на 100 000 населення, в 1999 р - 77,0. Захворюваність серед міського і сільського населення практично зрівнялася, показники становлять відповідно 30,0 і 32,6 на 100 000 населення.

Меню

Інфекційні гепатити, як вже відомо, викликаються вірусами. Вони поширюються від людини до людини і через предмети побуту. Тому і профілактичні заходи повинні здійснюватися з урахуванням особливостей вірусу, що викликає той чи інший вид гепатиту. Вірус гепатиту А потрапляє в організм через травний тракт з всіяні вірусами їжею або водою. Значить, профілактика даного захворювання повинна зводитися до запобігання потрапляння вірусів в їжу або воду. Це досягається ізоляцією хворого і поділом посуду і продуктів між хворим і здоровими членами сім'ї. Однак хворий з явними проявами гепатиту А часто знаходиться на стаціонарному лікуванні і не становить загрози для оточуючих. Інша справа - хворий в інкубаційному періоді, коли проявів ніяких, а зараження можливо. Тут важливо правильно проаналізувати ситуацію. Наприклад, ми дізнаємося, що в дитячому садку, школі, куди ходить наша дитина, виявили випадок прояву гепатиту А. Це сигнал до того, щоб постаратися роз'єднати харчові зв'язку дитини з іншими членами сім'ї. Звичайно, недозволено робити подібне дуже явно або дуже приховано. Це може травмувати психіку дитини. Необхідно дохідливо пояснити і не лаяти дитини, якщо він забувається, а краще більше приділяти йому уваги.

Вірус гепатиту А дуже стійкий до впливів зовнішнього середовища . При температурі 20 ° С в сухому середовищі він зберігається тиждень, у фекаліях - до 30 діб, у воді - до 3-10 місяців, в рибі - до року. Він стійкий до нагрівання. При температурі 60 ° С гине через 12 ч, вище 80 ° С - через 5 хв, при кип'ятінні - миттєво. Тому при приготуванні їжу рекомендують кип'ятити до 20 хв. Цей вірус не розчиняється в жирах, стійкий до розчинників, які тривалий час зберігається в кислому середовищі, переносить хлорування до 30 хв, формалін - до 72 год. Для нього також не страшна горілка.

В іншому випадку, коли епідемії гепатиту поширені набагато ширше, наприклад в селищі, необхідно вживати заходів щодо усунення вірусу з можливо зараженої їжі або води. Для цього проводиться елементарне кип'ятіння води понад п'ять хвилин, більш ретельна термічна обробка їжі і по можливості не відвідування місць громадського харчування. Ці вимагають мінімальних витрат заходи цілком реально можуть вберегти вас від захворювання. Але й не варто забувати, що людина, яка перехворіла на гепатит А, має стійкий імунітет до цього захворювання.

Віруси гепатитів В і С переносяться від людини до людини з зараженими біологічними рідинами через пошкоджену шкіру . Це, природно, спрощує запобігання зараження цими вірусами. Але, з іншого боку, при недбалому відношенні зараження може відбутися дуже просто через недотримання елементарних заходів обережності. Для повноцінної профілактики цих гепатитів необхідно уникати користування загальними предметами, які контактували з пошкодженою шкірою або слизової хворої людини. Як приклад можна привести манікюрний інструментарій, зубні щітки, інструменти для медичних маніпуляцій. Тому якщо ви користуєтеся послугами манікюрного салону, стежте за обробкою інструментарію, який будуть використовувати. Не соромтеся задавати такі питання - це ваше право як споживача послуги. Не можна користуватися чужими бритвеними приладами. Відвідуючи медичні установи, стежте, щоб інструментарій, який використовують для маніпуляцій, був одноразовим або розпаковувати з індивідуальних пакетів (в сучасній муніципальної медицини він упакований в бязеві тканину або паперовий крафт-пакет). Природно, найпоширеніший механізм передачі вірусів гепатиту А і С - через заражені кров'ю шприци у наркоманів. Але люди, яким такий механізм притаманний, навряд чи будуть читати цей сайт. Тому не варто пояснювати, що все ін'єкції необхідно виконувати тільки одноразовим шприцом, якими не користувалися раніше. Ще один життєвий шлях передачі цих вірусів - статевий. При статевому контакті відбувається виділення біологічних рідин, що містять віруси, можлива дрібна травматизація слизових - це дуже сприятливий грунт для інфікування. Особливо високий ризик зараження в статевому акті на тлі менструального циклу у жінки. Тут не буде новиною сказати, що необхідні використання презервативів (одноразове), селективний підхід до вибору статевого партнера. Часто зустрічаються подружні пари, в яких один з подружжя хворий на вірусний гепатит А або (і) В. Однозначно, що між ними буде виникати статевий контакт і навіть можливе народження дитини. Тут ситуація досить педантична і повинна регулюватися на рівні сімейних взаємин. Можливість зараження здорового члена сім'ї повинні розуміти обоє і вживати необхідних заходів захисту. Народження дитини не забороняється, але треба розуміти, що високий ризик народження зараженого дитини. У таких ситуаціях необхідна спільна консультація подружжя у інфекціоніста, а при необхідності - у клінічного психолога. Багато хворих гепатитами А чи В навіть не підозрюють про наявність у себе захворювання, ніж уявляють соціальну загрозу. Є люди, які навмисне замовчують про таке захворювання. Зараження в такому випадку іншої людини є кримінально караним діянням.

Існують певні групи ризику по зараженню сироватковими вірусними гепатитами. До них відносяться лікарі, наркомани, люди, що мають статеві контакти з різними партнерами, подружжя хворих сироватковим гепатитом, хворі, схильні до частих медичним маніпуляціям, і т. Д. Люди, що входять в ці групи, повинні щорічно проводити аналіз крові на маркери гепатиту. Це дозволяє швидше виявити захворювання, почати лікування і змінити спосіб життя.

Відносно вірусу гепатиту В розроблена вакцина . Під її впливом виробляється імунітет до цього вірусу. Це дозволяє до 10% знизити ризик розвитку захворювання при зараженні. Тривалість імунітету - до п'яти років, тому вакцинацію повторюють кожні п'ять років. Проводяться три ін'єкції з інтервалами в місяць і півроку. Необхідно провести всі три ін'єкції для досягнення повноцінного ефекту. Дана вакцинація входить в національний прищепний календар - перелік вакцинацій, що проводяться всім громадянам РФ. Перша вакцинація проти гепатиту В проводиться в перші 12 години після народження дитини. Однак батьки повинні розуміти, що дана вакцинація може призвести до тяжких ускладнень, таких як лейкоз. Тому ослабленим або хворим, які мають негативну спадковість дітям, може, краще пропустити цю вакцинацію. Відмова від вакцинації - це право батьків. Не зайвою буде консультація у лікаря на останніх термінах вагітності про доцільність такої вакцинації.

Вакцина проти вірусу гепатиту С не розроблена через його високу здатність до мутації.

Відомо, що вірус гепатиту С стійкий до нагрівання до 50 ° С, але надійно інактивується розчинником ліпідів (хлороформом). Ультрафіолетове опромінення також значно впливає на вірус. У зовнішньому середовищі він не стійкий, однак ступінь його стійкості до руйнування значно вище, ніж у ВІЛ. Вірус гепатиту В відрізняється високою стійкістю в зовнішньому середовищі, впливу різних хімічних і фізичних факторів. При кімнатній температурі зберігається протягом 3 місяців, в холодильнику - 6 місяців, в висушеною плазмі чи в замороженому вигляді - роками. Руйнування збудника гепатиту В в хлораміну настає лише через 2 ч, а в формаліні - через 7 діб. При стерилізації сухим жаром (160 ° С) - через 2 год.

Одним з поширених способів зменшення кількості шкідливих речовин у воді є її Кип'ятіння .

Що дає Кип'ятіння і наскільки безпечною ставати водопровідна вода?

Спробуємо відповісти на це питання використовуючи класифікацію харчових отруєнь і розглянемо наступні групи шкідливих речовин призводять до:

  • Харчовим токсико-інфекцій;
  • Харчовим бактеріальним токсикозам;
  • Харчових отруєнь іншої етіології;
  • Харчових отруєнь хімічними елементами і речовинами.

1. Кип'ятіння води і харчові токсико-інфекції.

До складу цієї групи входять такі мікроорганізми: сальмонели, кишкові палички, # 171; Bac cereus # 187; та ін.

Для сальмонел характерна слабка теплостійкість. При температурі 75 ° С вони гинуть через 15 хвилин, а при 100 ° С # 8212; миттєво.

# 171; Bac cereus # 187; # 8212; характеризує висока теплостійкість. При температурі 105-125 ° С вони витримують Кип'ятіння протягом 10 хвилин і більше.

2. Кип'ятіння і харчові бактеріальні токсикози.

До них призводять бактерії викликають ботулізм, стафілококи і ін.

Спори ботулізму при температурі 100 ° С зберігаються 260 хвилин, при 120 ° С # 8212; 10 хвилин.

Вірус на ім'я # 171; Гепатит А # 187; (в народі # 8212; # 171; жовтяниця # 187;) гине тільки коли воду Кип'ятятьне менше ніж 25..30 хвилин.

Ентеротоксин стафілокока є термостійким, його остаточна інактивація (руйнування) відбувається через 2,5..3 години Кип'ятіння .

Іншими словами, простого доведення води до кипіння недостатньо для того, щоб знезаразити її. Для цього необхідно кип'ятити воду не менше 10-15 хвилин. Тільки при цьому значна частина мікроорганізмів гине.

3. Кип'ятіння і харчові отруєння іншої етіології.

Причиною цих отруєнь можуть стати синьо-зелені водорості. Чи не представляють самі по собі небезпеку для здоров'я вони акумулюють більше 60 шкідливих хімічних речовин. Кип'ятіння води не зменшить вміст цих речовин.

4. Кип'ятіння і харчові отруєння хімічними елементами і речовинами.

Хімічне забруднення водопровідної води є одним з найбільш істотних. Причиною служать більше 500 різних сполук, число яких постійно зростає. Основні групи # 8212; нітрати, пестициди, важкі метали, радіонукліди та ін. При Кип'ятінні води їх концентрація і шкідливий вплив на організм практично не зменшується.

Таким чином, Кип'ятіння водопровідної води знижує небезпеку зараження. Однак, на велике число шкідливих речовин Кип'ятіння не робить ніякого впливу. Крім того, при Кип'ятінні хлорованої води органічні речовини вступають в реакцію з хлором, утворюючи канцерогени.

Дослідження проведене Інститутом ХВ НАН України показало, що питна вода містить безліч фармацевтичних препаратів включаючи антибіотики, статеві гормони, заспокійливі і антісудорожную препарати, знеболюючі, а також багато інших, які відпускаються тільки за рецептом лікаря.

Безумовно, концентрація цих препаратів у питній воді мізерно мала, однак вчених всерйоз турбують можливі наслідки тривалого вживання нехай і незначних доз ліків.

В ході п'ятимісячного розслідування було виявлено, що ліки містяться в запасах питної води на всій території України.

Дослідники спробували з'ясувати яким же чином фармацевтичні препарати потрапляють в питну воду. Виявилося, що механізм виглядає наступним чином: люди приймають ліки, частина з них засвоюються організмом, а те, що не засвоїлося, а це приблизно 70% споживаних ліків, виводиться природним шляхом. І відповідно потрапляє в каналізацію. Стічні води, пройшовши необхідне очищення, знову потрапляють в річки або озера, звідки поповнюються ресурси питної води.

Вироблена муніципальна очищення нездатна видалити з води фармацевтичні препарати. Крім того експерти встановили, що додавання в воду хлору стандартна процедура при очищенні води, навпаки, підсилює токсичність деяких містяться в ній лікарських засобів.

Представники фармацевтичних фірм в свою чергу заявляють, що ліки, що містяться в питній воді не повинні впливати на здоров'я людини і навколишнє середовище, з огляду на низьку концентрації, однак багато вчених вважають, що після десятків років негативний ефект від забрудненої таким чином води проявиться повною мірою.

Особиста гігієна дітей дошкільного віку у Дружківському ДНЗ №4 "Сонечко"

ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

       У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.
        Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло. 
        Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз.         Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим. 
     Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.
     Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.
      Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.
      Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!
        Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.
      Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.
       Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.
      Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев'язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.

Медична служба У Дружківському ДНЗ №4 "Сонечко"